Skolan säljskatt semester går igenom söndag kväll

Skolan säljskatt semester går igenom söndag kväll

Shoppers i Alabama kan få en tidig start i helgen för att förbereda sig för skolans början med återförsäljningsskatthelgen som började fredag. Fredag ​​till midnatt på söndag.

‘Det ändrades eftersom lagstiftaren godkände en proposition under den senaste sessionen som officiellt flyttade den från augusti till den tredje helgen i juli för att säkerställa att det alltid är före skolans första dag’, säger Melissa Warnke, talesman för Alabama Retail Association.

Det finns över 318 städer och län som deltar i semestern, enligt Warnke.

Föremål som är undantagna från stats- och stadsskatt faller in i tre huvudkategorier:

Kläder All kläder som är lämplig för en persons allmänna användning är undantagna om inte annat framgår av den beskattningsbara listan. Klädesplagg måste kosta 100 kronor eller mindre per klädesplagg som ska undantas.

Datorer, datorsystem och skoldatorförsörjning Ett enda köp med ett försäljningspris på $ 750 eller mindre kommer att undantas. Undantagna varor inkluderar datorer, datorprogram och alla föremål som vanligtvis används av en student i en studie där en dator används.

Skolmaterial Alla artiklar som kostar $ 50 eller mindre per artikel som vanligtvis används av en student i en studieperiod kommer att undantas. Tillhandahållanden kan omfatta konstleveranser, referenskartor och glober, läroböcker på en officiell skolbokslista med ett försäljningspris på mer än $ 30 men mindre än $ 50 och böcker med ett försäljningspris på $ 30 eller mindre Gå Ner I Vikt Snabbt Gå Ner I Vikt Snabbt Piller Piller per bok.

Föreningens tema i år är Ny Datum, Samma Besparingar.

‘Så den stora pushen för oss i år är Gå Ner I Vikt Snabbt Piller bara att se till att föräldrar och lärare och någon annan som går tillbaka till skolhandeln vet att det är i juli i stället för i augusti i år’, sa Warnke. ‘Vi uppmuntrar alltid människor att försöka sitt bästa för att handla med återförsäljare i sin egen gemenskap när de’ handlar ‘, särskilt för stora shoppinghändelser som tillbaka till skolan.’

Shopping lokalt i Opelika och Auburn

Warnke sa att föreningens övergripande tema är att handla lokalt.

‘Vi vill uppmuntra människor att tänka på värdet av deras dollar och så när de handlar med en lokal återförsäljare, återinvesterar den lokala återförsäljaren pengarna tillbaka i ditt samhälle,’ sa Warnke.

Opelika Chamber of Commerce President Pam Powers Smith sa att semestern är till nytta för lokala företag.

‘Jag tror att det är en win-win-situation för alla,’ sa Powers Smith. ‘Våra lokala butiker är verksamma medan kunderna får en fördel. Jag är glad att vår stat använder detta program. ‘

Kläder som kommer att säljas på Barbasol-turneringen i helgen kommer att vara befriade från moms och moms från staten och staden.

I Auburn sa Wrapsody co-ägaren Sarah Brown att hon är ‘glad’ skattefria helgen är tidigare i år än vad som tidigare varit.

‘Det kommer att bli en riktigt upptagen helg,’ sa Brown, som sa att försäljnings- och fottrafik på skattefri helg är exponentiellt högre än en vanlig helg. ‘Människor kommer att shoppa och tänka på att gå tillbaka till skolan. Det är snart nog att jag tror att många människor vill få det gjort.’

Förutom att kunder inte behöver betala skatt har många butiker planerad försäljning för helgen. Wrapsody-kunder kan förvänta sig 20 procent av alla varor både fredag ​​och lördag, sade Brown. Butiken är stängd på söndagar.